
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Voltage | 5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 1.6 V |
| Min Input Voltage | 6.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Power Dissipation | 750 mW |
| Accuracy | 5 % |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Load Regulation | 60 mV |
| Line Regulation | 75 mV |
Stock: 4085
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20947
Ext.Price$0.20947
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20947 | $0.20947 |
| 10 | $0.18441 | $1.84410 |
| 50 | $0.16234 | $8.11700 |
| 100 | $0.13855 | $13.85500 |
| 500 | $0.11824 | $59.12000 |
| 1000 | $0.11224 | $112.24000 |
| 3000 | $0.10655 | $319.65000 |
| 5000 | $0.10114 | $505.70000 |
